o mnie

RAKU znaczy radość.
Dlatego to robię.

Łączę sztukę, design
i edukację

Nazywam się Maciek Szczypka. Jestem artystą plastykiem, ceramikiem i designerem. Tworząc rzeczy użyteczne i piękne w jakimś stopniu mogę przyczynić do zmiany świata na lepsze. Zajmuję się ceramiką, bo lubię formy przestrzenne; rzeźba zawsze przychodziła mi z łatwością.

Lubię bezpośredni kontakt z żywiołami. Podczas wypału alchemia jest namacalna i żywa. Niczym kowal, szczypcami wyciągam z ognia rozgrzane do czerwoności przedmioty. Ceramika to także kontakt z ziemią – gliną i piaskiem, oraz wodą, która nadaje im plastyczności. Szukanie proporcji między składnikami, suszenie a potem malowanie szkliwami wyrobów to długotrwały proces, który uczy cierpliwości.

Co robię?

Wykonuję ceramikę użytkową o charakterze unikatowym oraz krótkie serie produktów. Maselniczki, mydelniczki, patery, czarki, czajniki i podgrzewacze do herbaty oraz inne naczynia kuchenne, lampy wiszące i stolikowe, doniczki, gadżety reklamowe, elementy szyldów, czy logo firm. Tworzę również rzeźby ceramiczne.

Ceramikę można u mnie zamówić poprzez stronę na Facebooku, e-mail: studio@maciekszczypka.pl lub telefonicznie, pod numerem +48 506218853.
Zapraszam też do mojego sklepu

Jak to się zaczęło

Garncarz, podobnie jak nurek i kosmonauta to było jedno z zajęć, które fascynowały mnie jako małego chłopca. Urodziłem się 16 lat po wojnie a jej ślady na opuszczonej przez Niemców wsi, widoczne były wszędzie. Ruiny, sprzęty o nieznanym przeznaczeniu, technologie niemożliwe do wykorzystania – wszystko to było dla mnie impulsem do zmiany. Wiara, że można to wszystko uczynić pięknym pokierowała mnie do szkoły średniej, a potem wyższej o profilu artystycznym.

Technika raku, którą się zajmuję pochodzi z Japonii. Orient jest mi bliski. Praktykowałem Tai Chi, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki odwiedziłem Indie i Nepal dokumentując głównie sztukę buddyjską. Podróżowałem też po Tybecie i Chinach.

Ukończyłem liceum plastyczne i Akademię Sztuk Pięknych ze specjalnością – design. Nie kopiuję wschodnich wzorów, ale wykorzystuję moją wiedzę o projektowaniu by łączyć to, co tradycyjne z tym, co nowoczesne. Cenię to, co oferuje design – wykorzystanie nowych materiałów, innowacyjnych technologii czy nowe sposoby użytkowania przedmiotów ale jednak odwołuję się do tradycji, starych, sprawdzonych technik. Chcę by design zbliżał się do sztuki.

Odwiedź mój sklep

Matia Studio

Zadzwoń

(+48) 506218853

Media społecznościowe